Výstup na Lomnický štít

Výstup na Lomnický štít

Výstup na Lomnický štít s horským vodcom klasickou výstupovou trasou z Lomnického sedla. Táto trasa je určená pre začiatočníkov alebo ako prvá túra s horským vodcom. Taktiež je vhodná ako túra s deťmi. . Neznamená to však, že výstupová trasa je ľahká, skôr kratšia. Na vrchol Lomnického štítu vystúpime cez Emericiho nárek alebo klasickou výstupovou cestou cez komín.

Výškové prevýšenie: cca 400 m z Lomnického sedla

Náročnosť: ľahká

Počet osôb: max. 3 osoby

Výstup na Lomnický štít

Na Lomnický štít podľa historických informácií ako prvý vystúpil Robert Towson. Anglický cestovateľ  vystúpil na vrchol v sprievode dvoch horských vodcov.

 • Nadmorská výška 2 634 m n.m..
 • Prvý výstup v roku 1793.
 • Prvý výstup Jordánovou cestou v roku 1900.

Výstup na Lomnický štít

Čím bol Kriváň pre Liptákov, tým bol Lomnický štít pre Spišiakov. Boli presvedčení, že Lomnický štít je kráľom Karpát, najvyšším tatranských štítom, ktorý nazývali Dedo.

 • Robert Townson

  Robert Townson hral dôležitú úlohu pri objavovaní Vysokých Tatier, ktoré navštívil v roku 1793. Svoje cestovanie opísal v knihe Travels in Hungary, ktorú vydalo vydavateľstvo G.G. and J. Robinson v roku 1797 v Londýne. Historicky prvý doložený výstup na Lomnický štít uskutočnil v roku 1793 Robert Townson v sprievode dvoch horských vodcov.

 • Tatranská Lomnica

  Územie Tatranskej Lomnice malo od roku 1209, kedy bolo predmetom prvej kráľovskej donácie Ondreja II, viacero vlastníkov. Posledným súkromným vlastníkom bol Ondrej Spóner, od ktorého toto územie odkúpil Uhorský štát v roku 1892. V roku 1893 bol postavený Hotel Lomnica, v tom čase najväčší na území Vysokých Tatier, neskôr pozoruhodný Kúpeľný dom s bazénom a vodoliečbou.

 • Lanovka na Lomnický štít

  Lanovú dráhu zo Skalnatého plesa na Lomnický štít projektovala firma WIESNER. Na výstavbe pomocnej lanovky sa podieľalo 30 nosičov, pričom vyniesli 300 ton stavebník a konštrukcií. Dvaja z nich zahynuli pri práci.

 • Webkamera Lomnický štít

  Na Lomnickom štíte je umiestnená webkamera, ktorá vysiela LIVE. Je možné sledovať záber od Huncovského štítu až po Gerlachovský štít.

 • Observatórium Lomnický štít

  Roku 1937 prišiel do Vysokých Tatier, ako klimatológ Štátnych kúpeľov na Štrbskom plese, RNDr. Antonín Bečvář, ktorí sa popri klimatológii a venoval aj astronómiii. Na terase liečebného domu Kriváň si zriadil aj vlastnú hvezdárničku. Roku 1940 upozornil bratislavské ministerstvo školstva, že v Európe – popri Albánsku – iba Slovenska nemá štátne astronomické pracovisko.

 • Počasie Lomnický štít

  Aktuálne počasie na Lomnickom štíte môžete sledovať prostredníctvom informácií od Slovenského hydrometeorologického ústavu – model ALADIN.