Úsmevy našej partie na vrchole Patrie – S Tribulom po horách #63

Určite poznáte tie dni, keď je obloha modrá, slnko usmiate a kopce v lúčoch zaliate. Hlava okamžite vymýšľa plány, kam by vás zaviedli túlavé topánky a ako tak pohľadom brázdite Tatry, zrak sa vám zastaví pri jednom nápadnom, v popredí vyčnievajúcom štíte, ktorý tak nejak vždy padne do oka. Vyníma sa medzi Mlynickou a  Mengusovskou dolinou a je to posledný (alebo prvý?) štít v hrebeni Bášt. Tak, tak, domnievate sa správne, reč je o Patrii (2203m.n.m), výraznom štíte, ktorý je od Malej Bašty oddelený Sedlom nad Skokom. Ide o skialpovú klasiku, ktorú si môžete, tak ako Robert Krause, vychutnať v sprievode horského vodcu a dozvedieť sa tak mnohé zaujímavosti.

Renomovaný neuropsychológ, Robert, prijal naše pozvanie na potulky horami, aby na chvíľu vymenil svoje pôsobisko za príjemný horský vzduch. Darmo, všetci občas chodíme do hôr zabudnúť na všednosť bežných pracovných dní a načerpať sily do tých nasledujúcich. Počasie nám prialo, slniečko nás zahrievalo, úsmevy zdobili naše tváre a naša radosť potichu zapĺňala celý deň.

Skialpová trasa na Patriu patrí nielen medzi skialpové klasiky, ale taktiež medzi pomerne jednoduché skialpové túry, ktoré si vyžadujú skúseného lyžiara s dobrou kondíciou – veď skialpová túra má byť radosťou a nie trápením. Náš výstup štartuje zo Štrbského plesa (1346 m.n.m), odkiaľ sa vydáme po turistickom chodníku smerom na Popradské pleso. Po krátkej chvíli sa z chodníka oddeľujeme a vstupujeme do voľného terénu – lavínový vyhľadávač, lopata a sonda sú teda nevyhnutnou súčasťou vašej výbavy.

Trasa následne vedie cez les, pokračuje kosodrevinou až sa dostaneme do relatívne výrazného stúpnia, ktoré nam odkrýva krásne výhľady na široké okolie dvoch dolín, ktoré toto rameno predeľuje. Na vrchol Patrie (2203 m.n.m.) prídete približne po 2,5 hodinách s celkovým prevýšením približne 830 metrov.

Z vrcholu sa v prípade krásneho počasia otvoria panoramatické výhľady na oblasť Štrbského plesa, Mlynickú dolinu, oproti ležiace Predné Solisko a Soliskový hrebeň, časť Mengusovskej doliny, Popradskú kotlinu, časť Nízkych Tatier s výraznou Kráľovou hoľou, o ktorej si môžete tiež prečítať tu.

Zjazd z Patrie patrí medzi skialpové chuťovky.  Svah má príjemný sklon a široké rozpätie bez prahov či iných nástrah, vďaka čomu si užijete pomerne bezpečnú jazdu. Okrem toho je možné na zjazd použiť aj Sedlo nad Skokom, ktoré si už vyžaduje skúsenejšieho lyžiara, avšak ponúka možnosť príjemného adrenalínu, ktorý určite oceníte, ak ste v žlaboch nováčik. Nepodceňujte bezpečnosť a poďte na túru s nami – náš horský vodca sa o Vašu bezpečnosť postará, vďaka čomu bude váš výlet plný radosti, pohody, dobrých zážitkov a skúseností.

Úsmevy našej partie na vrchole Patrie