V srdci Belianok – S Tribulom po horách #64

Každý, kto chodí pravidelne do hôr už dozaista dostal otázku, prečo tam vlastne chodí, prečo sa dobrovoľne chodí “zničiť”, alebo prečo vlastne hory. No zamýšľali ste sa už niekedy nad tým, prečo je to tak? Čo ľudí motivuje k takýmto otázkam, z ktorých číha istá dávka nepochopenia? Možno je to práve nepochopenie a možno strach – strach z opustenia komfortnej zóny. Nuž, nalejme si čistého vína, pre koho by bolo opustenie komfortnej zóny príjemné? Dovolím si zovšeobecňovať, a tak poviem, že pravdepodobne pre nikoho.

Na našich ďalších potulkách s Tribulom po horách nám robil spoločnosť Bohuš Živčák. Muž, ktorý má k prírode a horám veľmi blízko, a to nielen preto, že sa narodil a vyrastal pod Tatrami. Spoločne sme sa na lyžiach vybrali na chatu Plesnivec (1290m.n.m.), útulnú chatu nachádzajúcu sa v náručí Belianskych Tatier. Naša túra bola nezvyčajná, porozprávali sme sa o mnohých témach, no najmä o živote a o odchádzaní z tohto sveta.

Bohuš je laickým misionárom. Potom ako svoje detstvo a skorú mladosť strávil v rodnej vlasti, dostal možnosť precestovať svet – Európa, Ázia či Afrika sa stali na istú dobu jeho domovom a priniesli iný pohľad na svet, aj život ako taký. Ako on sám uviedol, práca misionára nie je o zhromažďovaní hmotných statkov, “naším cieľom je oživiť vieru tam, kde ideme”. Dnes šéfuje hospicu v Ľubici pri Kežmarku; šéfuje miestu, ktoré v ľuďoch vzbudzuje rôzne emócie, medzi iným aj strach. Je to akýsi zvláštny paradox, že miesto, ktoré vyvoláva toľko rozporuplných emócií je zároveň miestom, kde mnohí nájdu svoj pokoj i zmierenie.

A práve to je odpoveď na otázku, prečo chodíme do hôr. Našli sme tam pokoj, našli sme tam kúsok seba a aj radosť, ktorú inde nenájdeme. Takže ak potrebujete zvoľniť tempo po náročných túrach,a lebo s turistikou naopak iba začínate, tak tu máme pre vás tip na skvelú túru na Plesnivec. Táto malebná chata sa nachádza v Belianskych Tatrách, táto kombinácia teda ponúka možnosti na zimnú a letnú turistiku, či skialpové vyžitie. Naše podmienky síce neboli úplne ideálne, no možno povedať, že ide o perfektný tip na ski-touringovú túru, ak ste začiatočník. A že vás to na lyžiach nebaví? Tak potom máte o dôvod viac sa na túto chatu vydať.

Dostať sa na ňu môžete hneď niekoľkými cestami a to z Tatranskej Kotliny, Kežmarských Žľabov, Tatranskej Javoriny či od chaty pri Zelenom plese. My sme zvolili štart v Tatranskej Kotline, odkiaľ sme pokračovali po modrej značke a následne sme sa po krátkej chvíli napojili na žltú. Ide o idilickú prechádzku lesom, kde dokonalo zrelaxujete a prídete na iné myšlienky. Celá túra po nami zvolenej trase má dokopy 10 km, s celkovým prevýšením približne 500 metrov. Nemusite sa báť náročného terénu či použitia technických pomôcok, práve naopak, takáto túra je ideálnou v akomkoľvek ročnom období – pozor však na vrtochy počasia a nezabudnite si do batohu pribaliť aj čaja niečo teplé.

Nezabudnite však, že chata Plesnivec pre vás nemusí byť cieľovou destináciou – môžete sa z nej pokojne vybrať ďalej a pokračovat do Kopského sedla (1749m.n.m.) alebo na chatu pri Zelenom plese (1550m.n.m.) – možností je tu viac než dosť. Takže čo dodať na záver? Táto trasa by nemala chýbať na vašom turistickom zozname.

V srdci Belianok