Velická dolina Vysoké Tatry

Nezvyčajne horúco začal tento týždeň. Vo Vysokých Tatrách nemáme síce 30 stupňové horúčavy, ale tatranské steny sú vyhriate. Vo vyšších polohách vládne ešte sneh, ale Velická stena, ktorá sa nachádza na začiatku Velickej doliny je v ideálnych podmienkach. Prístup pod stenu zo Sliezskeho domu je bez snehu a aj skala je úplne suchá.

 

Velická stena

Mohutný masív Velických Granátov delí Velickú a Slavkovskú dolinu. Hrebeň Granátových veží má 4 výrazné vrcholy: Rohatú vežu, Veľkú Granátovú vežu, Dvojitú vežu a Velickú kopu. Tieto vysielajú do Velickej doliny mohutné rebrá, ktoré sa nad dolinou lámu zráznymi stenami. Velická stena sa vypína nad Velickou dolinou ako výbežok pod Dvojitou vežou a Sedlom pod Dvojitou, od ktorých je oddelená Granátovou lávkou. Viac informácie o Velickej stene sa dočítate na webstránke horolezeckého sprievodcu Vysokými Tatrami tatry.nfo.sk.

 

 

Na začiatok sezóny sme si vybrali skôr ľahšie cesty ako je Cez výlom IV-V a Hranou Velickej steny IV. Prvá cesta v západnej časti Velickej steny je na štandoch odistená borhákmi a je vhodná aj pre začínajúcich lezcov, ktorí si chcú vyskúšať horolezecké túry s horským vodcom a majú skúsenosti s lezením na cvičných skalách. Taktiež druhá línia Hranou Velickej steny je podobná, avšak o trošku ľahšia.

Velická stena – Cez výlom

 

Velická stena – Hranou Velickej steny

 

Michal Gerčák

horský vodca IVBV-UIAGM-IFGMA

mountain addiction

0 komentárov

Zanechajte komentár

Chcete sa pripojiť k diskusii?
Neváhajte prispieť!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *