Velický zub so Zorou Czoborovou

Velický zub so Zorou Czoborovou  bola moja prvá vodcovská túra v rámci seriálu S Tribulom po horách.

Zora už v minulosti vystúpila s Janom na Lomnický štít Jordánovou cestou.  Keďže je to veľmi úspešná športovkyňa s výbornou kondíciou, tak sme pre ňu vybrali niečo výnimočné a tým bola horolezecká túra.

Velický zub sa nachádza v masíve Velických Granátov v dolnej Kvetnici. Je to malá nevýrazná veža, obklopená Velickou a Granátovou stenou. Od Sliezskeho domu je to niečo vyše 30 minút ľahkej chôdze po turistickom chodníku. Jubilejná, takýto názov má táto línia, je výborná túra pre tých, ktorí si chcú vyskúšať lezenie v Tatrách, ale aj pre tých, ktorí si chcú vyskúšať štandovanie alebo lezenie na prvom konci lana.  Dokopy má 9 krátkych dĺžok, prevažne v III. až IV. stupni horolezeckej obtiažnosti.

Zora nemala chuť liezť na prvom konci lana, avšak bola to jej prvá skúsenosť s lezením v horách. Prvýkrát mala na nohách lezečky, prvýkrát visela v štande a prvýkrát aj vyliezla tatranskú štvorku.

Na začiatku nesmel chýbať strečing. Bolo to prvý raz, čo som niekoho videl takto sa naťahovať v Tatrách. Prvá dĺžka im dala obom zabrať. Postupne sa však do toho dostali a najťažšia piata dĺžka im nerobila veľké problémy.

Počasie bolo pochmúrne, ale o to lepšie boli zábery. Prevaľovali sa mraky, hmla, miestami bolo chladno. Vo vyšších polohách zostali snehové polia a tie bývajú na začiatku tatranského leta nebezpečné. Keď sme doliezli na vrchol Velického zubu, tak sme boli svedkami záchrannej akcie na Poľskom hrebeni. Aj takéto bývajú Tatry.

Velický zub a Jubilejná nie je úplne ľahká túra pre začiatočníkov. Musíte používať ruky, nohy a hľadať aj vhodné chyty a stupy. Ako vyzeral výstup na velický zub so Zorou Czoborovou, si viete pozrieť vo videu nižšie.

Velický zub so Zorou Czoborovou