Veľkonočný Ďumbier #65

Kde sa vzal, tu sa vzal najvyšším vrcholom Nízkych Tatier sa stal. Majestátny Ďumbier (2043m.n.m.).

Nájsť ho môžete v hlavnom hrebeni NT medzi Krúpovou hoľou a Králičkou. Výhľad je tu krásny, kruhový takže v prípade priaznivého počasia a podmienok je rozhodne čo obdivovať, len si to predstavte, kopce severného a stredného Slovenska máte ako na dlani. Na túto neodolateľnú ponuku nám rozhodne nepovedal nie Jozef Kmec, kňaz, ceremoniár a osobný tajomník arcibiskupa.

Naša túra v tomto veľkonočnom období bola veľkolepá. Na hrebeni bolo mrazivých -15 stupňov Celzia, snehová situácia bola stabilná, nuž niet divu, že sme mali chuť sa rozprávať. Jozef nám priblížil časť jeho života, podelil sa s nami o svoje pocity i záľuby. A tak iste nie je prekvapením, že nám túra ubiehala raz-dva.

Dostať sa na vrchol tohto kopca môžete viacerými trasami, všetko závisí od vašich očakávaní, kondície a aktuálnych sezónnych podmienok. Do pozornosti by sme určite chceli dať trasu vedúcu z Trangošky (1100 m.n.m.), cez Jaskyňu mŕtvych netopierov (1520m.n.m.) a Chatu generála M. R. Štefánika (1740m.n.m.), ktorá je najkratšou a zároveň najfrekventovanejšou trasou.

Ďalšou alternatívou ako sa dostať na Ďumbier (2043m.n.m.) sa naskytá z lyžiarskeho strediska Jasná (prístup zo severnej i južnej strany). Táto možnosť ponúka aj jednoduchú možnosť vyvezenia sa na centrálny hrebeň lanovkou, čo môže výrazne zjednodušiť celú trasu a jej plánovanie v prípade, že nemáte napríklad dostatok časových kapacít.

Za zmienku určite stojí okruh, ktorý môžete absolvovať, z Trangošky (1100 m.n.m.) na Ďumbier (2043m.n.m.) , pokračujúc na Chopok (2024m.n.m.) a odtiaľ značkovaným chodníkom na južnej strane opäť ku Trangoške. Na takúto turistiku sa treba určite dobre pripraviť, čaká vás vyše 1000 metrov stúpania, takže batôžtek by mal odniesť teplé oblečenie, dostatok vody ale i kvalitnú stravu, ktorá dodá sily.

Naša trasa viedla z vrcholovej stanice strediska Jasná, odkiaľ sme prekonali približne 300 výškových metrov, s celkovou vzdialenosťou necelých 9km. Celkom príjemná, nenáročná turistika, čo myslíte?

Ďumbier (2043m.n.m.) však nie je iba turistickým lákadlom, svojím charakterom sa radí medzi krásne skialpové klasiky, ktoré sa oplatí navštíviť a aspoň raz vyskúšať. Túto sezónu to už asi nestihneme, ale v tej ďalšej sme tu pre vás! Takže ak ešte máte obavy alebo váhate, určite sa nám ozvite, s našimi vodcami budete aj na takejto skialpovej túre v bezpečí.

Veľkonočný Ďumbier