Vidlový hrebeň so Zuzanou Smatanovou a Jánom Tribulom bola dlho plánovaná akcia, ktorá sa nakoniec podarila. A stála zato.
Video všetkého druhu od výstupov, recenzií, testovania outdoor vybavenie a podobne.
Pravý pilier na Predné Solisko je cesta s obtiažnosťou M3. Zaujímavý klasický tatranský pilier s výstupom ku krížu.
Po týždni sa opäť vraciame do Mlynickej doliny. Podmienky sa už trochu zmenili, je tu viac snehu a aj silnejší mráz.
Pomerné skoré zimné podmienky sme oslávili cestou s názvom Pravá trhlina.
Zvolili sme trasu cez Dubkeho lávku a hrebeňom cez Malý hrot.
Vrchol s výškou 2 421 m n.m. a opradený mnohými legandami.
Aktuálne snehové podmienky v Mengusovskej doline.
Ľadové dolinky – video je krátky zostrih z túry, ktorá je jedinečná.
Uplynulo už 100 rokov od prvého výstupu A. Grósza cez Pravé rebro na Štrbské Solisko. Prvý krát to liezol v 26. septembra 1920.
Slavkovské zuby Piranha – takto sa volá nádherná mixová línia vo Veľkej Studenej s najťažšou dĺžkou za M6+. V januári 2020 boli výborné podmienky…
Upršaný začiatok mája neveštil nič dobré, ale už je to konečne za nami. Minulý týždeň začalo to pravé májové počasie. Slnko, takmer modrá obloha a sneh v tatranských dolinách. To je čas na jarný výstup na Gerlach.
Jarný výstup na Gerlach
Jar na Gerlachovskom štíte znamená, že v traverze Gerlachovského kotla a od Štrbiny pod Kotlovým je ešte veľa snehu. Istenie v takýchto traverzom je problematické, bezpečnejšie je ísť priamo hore a aj dole. Preto v tomto období robievame výstupy na Gerlach cez Batizovskú dolinu a Batizovský žľab.
Za Batizovským plesom sa objavujú prvé snehové polia. Chvíľa teórie – Ecksteinova technika a pokračujeme s mačkami na nohách a čakanom v ruke na Gerlach. Tohtoročná zima bola bohatá na množstvo snehu a tak to vyzerá aj v Batizovskej žľabe. Ešte minulý týždeň sa držal sneh od kramlí skoro až na vrchol.
Jarný výstup na Gerlach so Šimonom
Výstup na Gerlach v zimných podmienkach bol mojou premiérou plnou očakávaní. S Michalom sa to premenilo na nezabudnuteľný zážitok. Michal bol absolútne profesionálny a priateľský. Cítil som sa uvoľnene a výstup som si maximálne užíval. A čo som ocenil najviac, od Michala sa dá na kopci veľmi veľa naučiť. Za mňa Mountain Addiction aj nabudúce! :)
Freeride kemp Find your line, to je už jazdenie v strmých žľaboch. Nie vždy sú ideálne podmienky, ale presne takéto podmienky bývajú zvyčajne u nás. Ideálne je to málokedy. Preto sa snažíme pripraviť freeriderov, aby vedeli zvládať akékoľvek snehy.
Freeride kemp Find your line v Lomnickom sedle
Posledný víkend sme organizovali Find your line na Chopku a v Lomnickom sedle. A tu je krátke video.
Jordánka na lyžiach, ale s prístupom z Lomnického sedla cez Téryho kuloár, to bol Lukášov nápad…
Jordánka na lyžiach
Už je marec. Sezóna ľadopádov pomaly končí a stihli sme urobiť už aj väčšinu kurzov. Práce na počítači neubúda, ale niekedy výjde čas aj nezvyčajnú túru. A tú vymyslel Lukáš.
Vyviezli sme sa lanovkou do Lomnického sedla, naložili lyže na batoh a pokračovali k „Gipsyho ferrate“, ktorá vedie do Téryho kuloáru. V zime, v mačkách a s lyžami na chrbte som tade ešte nezostupoval. Ušetrilo nám to množstvo výškových metrov. Podmienky v Téryho kuloári boli firnové a tak sme po chvíli dorazili do Sedielka pod Lomnickým. Traverz Poslednej veže taktiež bez problémov, keďže to bolo tvrdé a vyfúkané.
A čakal nás zjazd.
Jordánka na lyžiach v jarných firnových podmienkach…
Prvú túru tohtoročného skialpinistického kurzu BASIC sme urobili vo Veľkej Studenej doline. A za Zbojníckom hrbom nás čakal parádny prašan…
Skialpinistický kurz video
Kto by čakal, že v stredu bude taký nádherný deň?
Keď sme sa s Janom v utorok dohadovali, že pôjdeme lyžovať alebo na nejakú túru, ešte sme nevedeli, že z toho bude hľadanie prašanu.
Predpoveď na stredu nebola úplne ideálna, ale čo už je v túto zimu ideálne? Vedeli sme však, že v noci snežilo.
Na Štrbskom plese nás prekvapilo slnečné a teplé počasie. Slnko stihlo nahriať všetky južné svahy a takmer z každého žľabu vypadla lavínka. Vyrazili sme teda pozvoľne s ťažkým lavínovým batohom, veď bol predsa 3. stupeň lavínového nebezpečenstva. Predné Soliskové sedlo sa zmenilo na lavínovú pozorovaciu stanicu. Malé až stredné lavínky padali z každého žľabu. Avšak pravá strana Soliskového žľabu je orientovaná na SV. Tam sa začalo naše hľadanie prašanu. A ten kto hľadá, ten nájde…
Prvé dva žľaby boli poriadne nafúkané a tak sme nenechali nič na náhodu a urobil kompresný test. Vyšiel dobre. Až pri 21 poklepe sa uvoľnila horná vrstva, cca. 20 cm vysoká vrstva plstnatého snehu. Chystáme lyže, aktivujem lavínový batoh a freeride vo Vysokých Tatrách môže začať.
Freeride vo Vysokých Tatrách
Lomnický štít je tretím najvyšším štítom Vysokých Tatier. Prvý známy výstup na tento vrchol, ktorý má výšku 2 633,8 metrov uskutočniť anglický cestovateľ Robert Towson v sprievode dvoch horských vodcov.
Lomnický štít cez Emericiho nárek
Klasická výstupová trasa na Lomnický štít s horským vodcom vedie cez skalnú platňu, ktorá je zaistená reťazmi. Mne sa viac páči trasa, ktorá sa zvykne nazývať Emericiho nárek a vedie cez žľab pod podperou a napája sa na klasickú cestu pod vrcholom.
Lomnický štít cez Emericiho nárek
Príroda vie veľakrát zahrať neuveriteľné predstavenie a jedným z jej javísk je aj obloha.
Jumping Sundogs – mysteriózne svetelné zjavenia
Tento cyklista v USA neveril vlastným očiam. Na oblohe sa ponad búrkový oblak pohybovalo zvláštne svetelné zjavenie.
Keď toto video nie je žiadným falzifikátom, tak základom pre zjavne rýchly svetelný pohyb by mohol byť rozptyl ľadových kryštálikov nad búrkovým oblakom. Blesky menia elektromagnetické pole a ľadové kryštály v závratnej rýchlosti menia svoju pozíciu k pozorovateľovi na zemskom povrchu. Spravidla to býva neviditeľné. Ak je Slnko v správnej pozícii, tak sa zo zvyčajne neviditeľnej udalosti stane takéto divadlo na oblohe.
Jumping Sundogs – video
Zdroj: preklad zo stránky wetteronline.de
Jastrabia veža svojou výškou 2137 metrov nemôže konkurovať tatranským velikánom. Ale keď kráčate chodníkom k Brnčalke, takmer celú polhodinku pred chatou Vám oči priťahuje mohutná veža. A presne tá veža je Jastrabia.
Jastrabia veža
Od Karbunkulového hrebeňa ju delí Jastrabie sedlo. Karbunkulový hrebeň je krásny skalný hrebeň, v ktorom sa nachádzajú vrcholy Kopiniakov a Malého Kolového štítu. Vybieha na juh z Belasej veže.
Jastrabia veža je aj predmetov mnohých povestí, ale o tých Vám napíšem nabudúce.
Jastrabia veža a Brnčalka
Chata pri Zelenom plese je výborným východiskom pre mnohé túry. A kedže sa s Boženou pripravujeme na letný výstup na Matterhorn, náš ďalší výlet sme naplánovali práve v okolí Brnčalky.
Predpoveď počasia spomínala, že v noci zo stredy na štvrtok mal cez naše územie prejsť studený front. Meteorológovia sa nemýlili. Noc bola upršaná, ráno zamračené a veterné. Každou hodinou sa počasie vylepšovalo a keď sme o jedenástej vyrazili z chaty, tak to vyzeralo na úplne iný deň.
Stúpajúc do Červenej dolinky sme zazerali na našu Jastrabiu vežu. Mali sme v úmysle liezť hrebeňom z Jastrabieho sedla na vrchol a zostúpiť klasickou cestou cez rampu. Hrebeň zo sedla je lezenie okolo II. stupňa horolezeckej obtiažnosti a po 30 minútach už stojíme na vrchole. Z vrcholu je nádherný výhľad na Zelené pleso a severnú stenu Malého Kežmarského štítu. Náš cieľ na ďalší deň…
Jastrabia veža z Jastrabieho sedla
Vo štvrtok 26.3.2015 to vyzeralo na krásny slnečný jarný deň. Pri rannom budíčku som chvíľu zaváhal, ale program na deň bol jasný. Cestovanie vlakom do Bratislavy a rozhovor v relácii Noviny o 12.
TV JOJ – Na jednom lane
Rozhovor s moderátorom Ivanom Jandom si môžete pozrieť od 5 min 18 sek.
Žiaľ v archíve TV JOJ sa záznam relácie už nechádza. Intenzívne pracujem na náprave :)
Je presne čas obeda, piatok trinásteho, deň pred Valentínom a v takúto, skoro slávnostnú chvíľu, sme sa rozhodli vyliezť ľad pri Zamkovského chate. Sú to v podstate 3 kratšie ľadopády, ktoré nie sú až také náročné, ako ich bratranci vo Veľkej a Malej Studenej doline.
Ľad pri Zamkovského chate