Video všetkého druhu od výstupov, recenzií, testovania outdoor vybavenie a podobne.

Uplynulo už 100 rokov od prvého výstupu A. Grósza cez Pravé rebro na Štrbské Solisko. Prvý krát to liezol v 26. septembra 1920.

Slavkovské zuby Piranha – takto sa volá nádherná mixová línia vo Veľkej Studenej s najťažšou dĺžkou za M6+. V januári 2020 boli výborné podmienky…

Upršaný začiatok mája neveštil nič dobré, ale už je to konečne za nami. Minulý týždeň začalo to pravé májové počasie. Slnko, takmer modrá obloha a sneh v tatranských dolinách. To je čas na jarný výstup na Gerlach.

 

Jarný výstup na Gerlach

Jar na Gerlachovskom štíte znamená, že v traverze Gerlachovského kotla a od Štrbiny pod Kotlovým je ešte veľa snehu. Istenie v takýchto traverzom je problematické, bezpečnejšie je ísť priamo hore a aj dole. Preto v tomto období robievame výstupy na Gerlach cez Batizovskú dolinu a Batizovský žľab.

Za Batizovským plesom sa objavujú prvé snehové polia. Chvíľa teórie – Ecksteinova technika a pokračujeme s mačkami na nohách a čakanom v ruke na Gerlach. Tohtoročná zima bola bohatá na množstvo snehu a tak to vyzerá aj v Batizovskej žľabe. Ešte minulý týždeň sa držal sneh od kramlí skoro až na vrchol.

Jarný výstup na Gerlach so Šimonom

Výstup na Gerlach v zimných podmienkach bol mojou premiérou plnou očakávaní. S Michalom sa to premenilo na nezabudnuteľný zážitok. Michal bol absolútne profesionálny a priateľský. Cítil som sa uvoľnene a výstup som si maximálne užíval. A čo som ocenil najviac, od Michala sa dá na kopci veľmi veľa naučiť. Za mňa Mountain Addiction aj nabudúce! :)

 

 

 

 

Freeride kemp Find your line, to je už jazdenie v strmých žľaboch. Nie vždy sú ideálne podmienky, ale presne takéto podmienky bývajú zvyčajne u nás. Ideálne je to málokedy. Preto sa snažíme pripraviť freeriderov, aby vedeli zvládať akékoľvek snehy.

Freeride kemp Find your line v Lomnickom sedle

Posledný víkend sme organizovali Find your line na Chopku a v Lomnickom sedle. A tu je krátke video.

Jordánka na lyžiach, ale s prístupom z Lomnického sedla cez Téryho kuloár, to bol Lukášov nápad…

Jordánka na lyžiach

Už je marec. Sezóna ľadopádov pomaly končí a stihli sme urobiť už aj väčšinu kurzov. Práce na počítači neubúda, ale niekedy výjde čas aj nezvyčajnú túru. A tú vymyslel Lukáš.

Vyviezli sme sa lanovkou do Lomnického sedla, naložili lyže na batoh a pokračovali k “Gipsyho ferrate”, ktorá vedie do Téryho kuloáru. V zime, v mačkách a s lyžami na chrbte som tade ešte nezostupoval. Ušetrilo nám to množstvo výškových metrov. Podmienky v Téryho kuloári boli firnové a tak sme po chvíli dorazili do Sedielka pod Lomnickým. Traverz Poslednej veže taktiež bez problémov, keďže to bolo tvrdé a vyfúkané.

A čakal nás zjazd.

Jordánka na lyžiach v jarných firnových podmienkach…

Prvú túru tohtoročného skialpinistického kurzu BASIC sme urobili vo Veľkej Studenej doline. A za Zbojníckom hrbom nás čakal parádny prašan…

Skialpinistický kurz video

Kto by čakal, že v stredu bude taký nádherný deň?

Keď sme sa s Janom v utorok dohadovali, že pôjdeme lyžovať alebo na nejakú túru, ešte sme nevedeli, že z toho bude hľadanie prašanu.

Predpoveď na stredu nebola úplne ideálna, ale čo už je v túto zimu ideálne? Vedeli sme však, že v noci snežilo.

Na Štrbskom plese nás prekvapilo slnečné a teplé počasie. Slnko stihlo nahriať všetky južné svahy a takmer z každého žľabu vypadla lavínka. Vyrazili sme teda pozvoľne s ťažkým lavínovým batohom, veď bol predsa 3. stupeň lavínového nebezpečenstva. Predné Soliskové sedlo sa zmenilo na lavínovú pozorovaciu stanicu. Malé až stredné lavínky padali z každého žľabu. Avšak pravá strana Soliskového žľabu je orientovaná na SV. Tam sa začalo naše hľadanie prašanu. A ten kto hľadá, ten nájde…

Prvé dva žľaby boli poriadne nafúkané a tak sme nenechali nič na náhodu a urobil kompresný test. Vyšiel dobre. Až pri 21 poklepe sa uvoľnila horná vrstva, cca. 20 cm vysoká vrstva plstnatého snehu. Chystáme lyže, aktivujem lavínový batoh a freeride vo Vysokých Tatrách môže začať.

Freeride vo Vysokých Tatrách

Lomnický štít je tretím najvyšším štítom Vysokých Tatier. Prvý známy výstup na tento vrchol, ktorý má výšku 2 633,8 metrov uskutočniť anglický cestovateľ Robert Towson v sprievode dvoch horských vodcov.

Lomnický štít cez Emericiho nárek

Klasická výstupová trasa na Lomnický štít s horským vodcom vedie cez skalnú platňu, ktorá je zaistená reťazmi. Mne sa viac páči trasa, ktorá sa zvykne nazývať Emericiho nárek a vedie cez žľab pod podperou a napája sa na klasickú cestu pod vrcholom.

 Lomnický štít cez Emericiho nárek

Príroda vie veľakrát zahrať neuveriteľné predstavenie a jedným z jej javísk je aj obloha.

Jumping Sundogs – mysteriózne svetelné zjavenia

Tento cyklista v USA neveril vlastným očiam. Na oblohe sa ponad búrkový oblak pohybovalo zvláštne svetelné zjavenie.

Keď toto video nie je žiadným falzifikátom, tak základom pre zjavne rýchly svetelný pohyb by mohol byť rozptyl ľadových kryštálikov nad búrkovým oblakom. Blesky menia elektromagnetické pole a ľadové kryštály v závratnej rýchlosti menia svoju pozíciu k pozorovateľovi na zemskom povrchu. Spravidla to býva neviditeľné. Ak je Slnko v správnej pozícii, tak sa zo zvyčajne neviditeľnej udalosti stane takéto divadlo na oblohe.

Jumping Sundogs – video

Zdroj: preklad zo stránky wetteronline.de

 

Jastrabia veža svojou výškou 2137 metrov nemôže konkurovať tatranským velikánom. Ale keď kráčate chodníkom k Brnčalke, takmer celú polhodinku pred chatou Vám oči priťahuje mohutná veža. A presne tá veža je Jastrabia.

Jastrabia veža vrchol

Jastrabia veža

Od Karbunkulového hrebeňa ju delí Jastrabie sedlo. Karbunkulový hrebeň je krásny skalný hrebeň, v ktorom sa nachádzajú vrcholy Kopiniakov a Malého Kolového štítu. Vybieha na juh z Belasej veže.

Jastrabia veža je aj predmetov mnohých povestí, ale o tých Vám napíšem nabudúce.

Jastrabia veža a Brnčalka

Chata pri Zelenom plese je výborným východiskom pre mnohé túry. A kedže sa s Boženou pripravujeme na letný výstup na Matterhorn, náš ďalší výlet sme naplánovali práve v okolí Brnčalky.

Predpoveď počasia spomínala, že v noci zo stredy na štvrtok mal cez naše územie prejsť studený front. Meteorológovia sa nemýlili. Noc bola upršaná, ráno zamračené a veterné. Každou hodinou sa počasie vylepšovalo a keď sme o jedenástej vyrazili z chaty, tak to vyzeralo na úplne iný deň.

Stúpajúc do Červenej dolinky sme zazerali na našu Jastrabiu vežu. Mali sme v úmysle liezť hrebeňom z Jastrabieho sedla na vrchol a zostúpiť klasickou cestou cez rampu. Hrebeň zo sedla je lezenie okolo II. stupňa horolezeckej obtiažnosti a po 30 minútach už stojíme na vrchole. Z vrcholu je nádherný výhľad na Zelené pleso a severnú stenu Malého Kežmarského štítu. Náš cieľ na ďalší deň…

Jastrabia veža z Jastrabieho sedla

 

Vo štvrtok 26.3.2015 to vyzeralo na krásny slnečný jarný deň. Pri rannom budíčku som chvíľu zaváhal, ale program na deň bol jasný. Cestovanie vlakom do Bratislavy a rozhovor v relácii Noviny o 12.

TV JOJ – Na jednom lane

Rozhovor s moderátorom Ivanom Jandom si môžete pozrieť od 5 min 18 sek.

Žiaľ v archíve TV JOJ sa záznam relácie už nechádza. Intenzívne pracujem na náprave :)

Je presne čas obeda, piatok trinásteho, deň pred Valentínom a v takúto, skoro slávnostnú chvíľu, sme sa rozhodli vyliezť ľad pri Zamkovského chate. Sú to v podstate 3 kratšie ľadopády, ktoré nie sú až také náročné, ako ich bratranci vo Veľkej a Malej Studenej doline.

 

Ľad pri Zamkovského chate

 

 

Vo štvrtok sme sa s Marošom a Mirom rozhodli vyskúšať ľadopád v Bielovodskej doline, ktorý nesie názov Kaskády.

Kaskády v Bielovodskej doline

 

Veľká Studená dolina je naozaj obľúbeným cieľom skialpinistov. Zjazdy zo Svišťového štítu, sedla Závrat, Priečneho sedla a cez Strelecká polia patria ku klasikám vo Veľkej Studenej doline.

Skialpinizmus vo Veľkej Studenej doline

Po niekoľkých dňoch strávených lezením ľadopádov, bol ten správny čas otestovať aj skialpinistické lyže. So Zuzkou, Maťou a Zoe sme sa vydali smer Zbojnícka chata. Dolina sa konečne začína podobať na skialpinstický areál.

Z chate sme smerovali ešte pod Malý Závrat a cez Generál späť na Hrebienok. Konečne poriadna zima po minuloročnej chudobe…

Skialpinizmus vo Veľkej Studenej doline

Lezenie ľadopádov v Suchej Belej, v Slovenskom raji a krátka reportáž RTVS.

Lezenie ľadopádov v Slovenskom raji

Kráľova hola je nádherný vrchol. Keď sa na túre vo Vysokých Tatrách, pomaly neexistuje miesto, z ktorého by ste nevideli Kráľovú hoľu. Keď stojíme na tatranských vrcholov a vysvetľujem miestopis, nezabudnem na Kráľovú hoľu.

Kráľová hoľa

Je najvýchodnejším vrcholom hrebeňa Nízkych Tatier, ktorý sa tiahne v dĺžke 95 km. Aby sa Kráľova hoľa zaradila medzi 4 vrcholy Nízkych Tatier, ktoré majú nad 2000 m, musela by ešte dorásť 52 výškových metrov. Kráľova hoľa meria 1 948 m. Skialpinistická túra na Kráľovú hoľu je naozaj veľkolepá.

 

Kráľova hoľa a Matúš Lašan

Lezenie ľadopádov je náročná, ale veľkolepá činnosť v zimných horách. V rukách držíte dva čakany, na topánkach máte zapnuté mačky. Všetko je perfektne nabrúsené, aby hroty bez veľkej námahy prenikali do  ľadu. Hľadáte vhodné miesta, pukliny, do ktorých zakladáte svoje zbrane. Alebo si tvoríte chytu a stupy samy. Vo Vysokých Tatrách a v Slovenskom raji sa nachádza množstvo možností vyskúšať si tento pohyb.

Ľadopády sú každý deň iné. Menia sa podľa teploty, slnečného žiarenia a podľa toho, koľko ľudí ich už vyliezlo :) Keď teploty klesajú hlboko pod pod mrazu, ľadopády sa stávajú krehkými. Štiepia sa veľké kusy ľady a aj samotné lezenie si vyžaduje dávku citlivosti. Najvhodnejšou je teplota je okolo 0 až – 5 stupňov.

 

Riziko ľadového lezenia

Tým, že ľad sa mení každým dňom, tak aj riziko ľadového lezenia je každým dňom iné. Voľne visiace cencúľe predstavujú veľké riziko. Horolezec, ktorý vo video spadol, prežil bez vážnejších zranení.

Z pohľadu bezpečnosti pohybu v lavínovom teréne je pri skialpinizme a freeride najdôležitejšia znalosť aktuálna lavínová situácia, príprava túry, posúdenie konkrétneho svahu pomocou testov stability snehovej pokrývky a úplná lavínová výstroj. Tri základné časti lavínovej výstroje sú – sonda, lopatka, vyhľadávač a dnes už zaraďujeme medzi základnú výstroj aj lavínový batoh. Jedným z výrobcom (konkrétne aj v tomto videu) je švajčiarsky výrobca SNOWPULSE. Výhodou tohto typu lavínového batohu je, že chráni aj vrchnú časť tela pred mechanickým poškodením. Na Slovensku je možné takýto batoh zakúpiť si u predajcu SPORT RYSY.

Lavína v Derešškom kotli

Derešský kotol je vlastne oblasť Pod Derešmi. Je to kotol, ktorý vytvára vrchol Chopku a Derešov. Lavína, ktorý uvidíte vo videu padla v Derešskom kotli. Vo videu je vidieť aká dôležitá je pri páde lavíny tzv. kamarátska pomoc.