Výstroj – hodnotenie, recenzie a testovanie horolezeckej, skialpinistickej, outdoorovej výstroje.

V tomto blogu Vám predstavím oblečenie, rukavice, ale aj ďalší výstroj od Black Diamondu, ktorý osobne používam.

Horolezecká prilba je časť výstroja, bez ktorej sa pri horských dobrodužstvách nezaobíjdete. Čo očakávam od dobrej horolezeckej prilby? Je prilba Black Diamond Vapor vôbec dobrá prilba?

Už dlhšiu dobu som s nostalgiou pozeral na zaprášeného sprievodcu ľadov Eisklettern im Tirol  na spodku mojej horelezeckej knižnice. Akoby mi podsúval myšlienku, ze prišiel čas opäť niečo nové skúsit, zažit… Avšak keďže nič dlho očákavané sa nerodí ľahko, aj prvý ľadovolezecký plán – Hallstatt, nám zmarila chrípka.

V tom čase, koncom februára, boli podmienky v tejto oblasti skvelé. No po preliečení a krátkej rekonvalescencii, už bolo všetko inak. Oteplenie nás donútilo ísť ďalej a hlavne vyššie. Voľba padla na Stubaital – 1500 n.m., severná expozícia.

Grawa Eisgarten im Stubaital

Nakladáme materiál do auta, mačky, čakany, laná… a spolu so Zuzkou a Zoe vyrážame na “malý rodinný výletík “. Zastávka u sestry v Rakúsku, ďaľších 700 km a sme tam.

Grawa Eisgarten je také malé ľadové ihrisko s viacdĺžkovými ľadopádmi. Ľadopády nesú mená po rozprávkových trpaslíkoch od Snehulienky. Nám sa podarilo vyliezť chrbty prvého a časť druhého trpaslíka.

Viac o lezení ľadopádov v Grawa Eisgarten si môžete prečítať v blogu.

 

Ako nestratiť istítko Petzl Reverso?

Druhý deň sme naliezli do prvého trpaslíka. Podľa sprievodcu je to ľadopád s obtiažnosťou WI 3-4 a 4-dĺžkami. Vyrazili sme trošku neskôr, keďže nebolo v pláne vyliezť všetky štyri dĺžky. No horský vodca mieni, ale horské podmienky menia. Vplyvom oteplenia začali padať malé lavínky z mokrého snehu a tak sme nakoniec boli nútení ľadopád vyliezť celý.

Pri lezení viacdĺžkových ciest je veľmi dôležitá komunikácia medzi spolulezcami. Povely ako: “Mám štand, zruš, zrušené, koniec lana, istím, leziem…” sú jedinými slovami, ktoré používajú horolezci, keď ich od seba delí niekoľko desiatok metrov lana. Čo však v situácii, keď fúka vietor a prvolezca nepočujete? Komunikácia závisí od ich dohody ešte pred začiatkom lezenia, ale aj od množstva nalezených metrov so svojim spolulezcom. Vhod prídu niekedy aj malé vysielačky.

Ten príbeh, o ktorom chcem teraz napísať sa stal pri lezení viacdĺžkových ciest neskúseným, ale aj skúseným, mladým aj starým, no pravdepodobne každému. Na štande Vám spadne istítko. Vyberáte lano z istítka a zrazu sa pozeráte ako padá do doliny.

Stalo sa to aj nám. Doliezol som na štvrtý štand. Snažil som sa ho urobiť tak, aby som Zuzku videl, ale nedalo sa. Možnosti istenia v žľabe neboli a borháky sa nachádzali o niečo vyššie. Zaistený som zakričal: “Zruš”. Doberal som lano, avšak Zuzka ho ešte nestihla uvoľniť z istíka.  V momente, keď sa snažila vybrať lano som potiahol a Petzl Reverso nadherným dlhým oblukom letelo do snehu pod ľad.

Nie je to žiadna tragédia, len menšia komplikácia.  Ďalšou možnosťou ako istiť je polovičný lodný uzol. Ten sme použili aj my.  Problémom je však zlaňovanie cez tento uzol, pretože nepríjemné točí lano a tak sme sa po ceste nadol vytrápili.

 

A čo robiť, aby ste nestratili istítko?

Cestou z Rakúska sme premýšľali a napadlo nás, že natočíme video. Video o tom, ako nestratiť istítko Petzl Reverso.

Krátke inštruktážne video, ako vkladať a vyberať lano z istítka, pričom ostane zaistené v karabíne. Veríme, že Vám to pomôže k bezpečnejšiemu pohybu v horách.

 

S novom zimnou sezónou prichádzajú na trh aj novinky. Jednou z mnohých, v oblasti skialpinistickej výstroje, je aj nová skialpová lyžiarka Scarpa F1 EVO. Prichádza s revolučnými novinkami a doba ukáže, či sa aj osvedčia.

Patrím k tým, ktorí kráčajú po svete s malou nohou. Veľkosť mojej nohy je cca 39. Vyhovujú mi topánky a lyžiarky s úzkym kopytom a nízkym nartom. Vlastním skialpové lyžiarky Black Diamond Quadrant, ktoré mi maximálne vyhovujú na skialpinistické a freeridové túry. Sú to štvrtklipsňové lyžiarky s flex indexom 120. Pevné, pohodlné, ich jedinou nevýhodou je vyššia váha.

Už dlhší čas hľadám vhodnú alternatívu na skialpovú lyžiarku s nízkym nartom, nižšou váhou a dostatočnou tuhosťou. Verím, že Scarpa F1 EVO bude tá správna voľba.

 

Scarpa F1 EVO test

Ak riešite podobnú dilemu, verím, že tento test Vám pomôže.

 

Parametre Scarpa F1 EVO

Váha: 1100 gr (pri veľ. 28 – 1/2 pár)

Flex: 90

Uhol ohybu: 16/18/20 stupňov

Rozsah ohybu: 62 stupňov

Skelet: Pebax

Vnútorná papuča: Intuition – Pro Flex Evo

scarpa-F1-evo

Prednosti Scarpa F1 EVO

Mechanizmus HANDS FREE WALK

Pri skialpových lyžiarkach bola doteraz nutné manuálne prepípanie chôdza/lyžovanie. Tento nový mechanizmus prepne lyžiarku do módu lyžovania pri zapnutí päty do viazania.

Rozsah pohybu

Podľa údajov výrobcu je rozsah komínu až 62 stupňov, čo je skôr parametrom pre pretekárske lyžiarky.

Skelet

Spodná časť skeletu F1 EVO je vystužená carbonom, čomu vďačí za výbornú tuhosť pri svojej nízkej váhe.

Zapínanie BOA

Jazyk lyžiarky sťahujete zapínacím systémom BOA. Rýchle a jednoduché. Uvidíme či to nebude problém v teréne.

Horné zapínanie

Lyžiarku F1 EVO doťahujete na lyžovanie len horným suchým zipom a klipsňou, ktorá je taktiež nastaviteľná cez suchý zip.

Hodnotenie Scarpa F1 EVO

Taliansky výrobca SCARPA píše:

Scarpa F1 EVO je určená lyžiarom, ktorí hľadajú zjazdový výkon podobný štvorklipsňovej lyžiarke SCARPA MAESTRALE a voľnosť pohybu podobnú SCARPA ALIENom.

Moje záverečné hodnotenie by bolo príliš predčasné, keďže ich mám krátku dobu a nemal som možnosť vyskúšať ich naplno v skutočnom skialpinistickom teréne.

Avšak môj dojem po krátkom používaní (výstup na Žiarsku chatu, po zjazdovke a lyžovanie na zjazdovke)

PRESNE TAKÚTO LYŽIARKU SOM HĽADAL