Najčastejšie kladené otázky – výstup na Gerlach

Najčastejšie kladené otázky – výstup na Gerlach

s horskými vodcami Mountain Addiction

Hľadáte odpovede?

Prečítajte si najdôležitejšie otázky pred výstupom na Gerlach.

Najčastejšie kladené otázky – výstup na Gerlach

Plánujeme výstup na Gerlach

Existujú tri klasické výstupové trasy na Gerlach a množstvo ďalších ako napríklad Krčmárov žľab, cez Čertove rebro, cez Dromedárov chrbát a dalšie horolezecké výstupy v letných a zimných podmienkach.

Klasické výstupové trasy pre výstup na Gerlach:

 1. klasická trasa
  z Velickej doliny cez Velický žľab, Sedlo nad Kotlom, Štrbinu pod Kotlovým na vrchol.  Zostup cez Batizovský žľab do Batizovskej doliny a okolo Batizovského plesa Tatranskou magistrálou späť na Sliezsky dom.

 2. Gipsyho ferrata alebo Tatarkova próba
  z Velickej doliny cez „Tatarku próbu“ do Gerlachovského sedla. Zo sedla hrebeňom na vrchol Gerlachu. Zostup vedie cez Batizovský žľab do Batizovskej doliny alebo cez Velickú próbu naspäť do Velickej doliny.

 3. hrebeň Martinovka
  Martinovka je najkrajšia, ale zároveň najťažšia z tradičných výstupových trás na Gerlach. Velickou dolinou zvyčajne vystúpime do Litvorového sedla. Lezením hrebeňom cez štíty ako Malá a Veľká Litvorová veža, Lavínová veža, Lavínový štít, Zadný Gerlach vystúpime na Gerlach. Zostup vedie cez Batizovský žľab do Batizovskej doliny alebo cez Velickú próbu naspäť do Velickej doliny.

V prípade, že zvládnete na vysokohorskej túre prevýšenie 400 výškových metrov za hodinu tak Vaša kondícia je v poriadku a ste pripravený na túru na Gerlach.

Napríklad, túra na Slavkovský štít zo Starého Smokovca má prevýšenie cca 1500 výškových metrov. Podľa mapy by ste to mali zvládnuť za necelé 4 h 30 min. Ak ste to zvládli v tomto čase, Vaša kondícia je dobrá. Ak ste to zvládli do 3 hodín, tak Vaša kondícia je výborná.

To platí aj pre ďalšie klasické vysokohorské tatranské túry. Priečne sedlo, Kriváň, Jahňací štít, Východná Vysoká, Poľský hrebeň, či prechod cez Bystrú lávku. Keď ste to zvládli v časoch, ktoré sú uvedené na rázcestníkoch alebo aj skôr, ste pripravený na výstup na Gerlach.

Horský vodca smie v letných podmienkach (bez použitia stúpacích želiez a horolezeckého čakana) viesť max. 3 osoby klasickou cestou.

Hrebeňom Martinovka alebo Gipsyho ferratou (Tatarkova próba) vedie horský vodca max. 2 osoby.

Pri výstup na Gerlach v zimných podmienkach (výstup s mačkami a čakanom) vedie horský vodca max. 2 osoby.

Prevýšenie pri výstupe na Gerlach zo Sliezskeho domu:

 • klasická trasa – 1050 m
 • Gipsyho ferrata (Tatarkova próba) – 1100 m
 • hrebeň Martinovka – 1200 m

Výstup na Gerlach trvá zvyčajne 8 – 10 hodín podľa zvolenej trasy a od Vašej kondície.

 • Klasická trasa – 7-9 hodín
 • Gipsyho ferrata – 8-9 hodín
 • Martinovka – 9-10 hodín

Cena za výstup na Gerlach s Mountain Addiction zahŕňa:

 • horského vodcu,
 • dopravu na Sliezsky dom z Tatranskej Polianky,
 • zapožičianie potrebného výstroja (sedací úväz, prilba, karabína, mačky, čakan),
 • poistenie nákladov na zásah HZS,
 • malý darček od Mountain Addiction.

Plánujete výstup na Gerlach s dieťatom? 

Je to možné, avšak pre túru s dieťaťom do 15 rokov platia viaceré pravidlá.

DIEŤA NA TÚRE S HORSKÝM VODCOM

 1. Na túru s horským vodcom je možné vziať dieťa od veku 7 rokov.
 2. V jednej skupine s horským vodcom sa môže nachádzať max. jedno dieťa do 15 rokov.
 3. Vaše dieťa by malo mať dobrú kondíciu. Ideálne, ak ste s ním absolvovali tatranské túry ako Téryho chata, Zbojnícka chata a podobne a nemá strach s výšok.
 4. Vaše dieťa by malo mať potrebnú výstroj na túru s horským vodcom – pevnú vysokú turistickú obuv, primerané množstvo funkčného oblečenia, vrchnú vrstvu oblečenia v materiálu, ktorý odolá vode a vetru.
 5. Najvhodnejším obdobím na túru s dieťaťom je leto v čase od konca júna do konca septembra (ideálne teplé letné podmienky bez snehu).

Ideálne pre dieťa na túre s horským vodcom

 1. Ideálnou túrou na začiatok je výstup Lomnický štít z Lomnického sedla. Výškové prevýšenie je len cca 400 metrov, nachádzajú sa tu aj lezecké úseky. V prípade ťažkostí existuje možnosť zviesť sa za príplatok lanovkou z Lomnického štítu na Skalnaté pleso.Výstup na Lomnický štít z Lomnického sedla spĺňa všetky atribúty vodcovskej túry.
 2. V prípade, že na takejto túre nebude mať problémy s kondíciou, môžeme naplánovať aj výstup na Gerlachovský štít.
 3. Ďalšou možnosťou je ferrata v Lome v Tatranskej Kotline a taktiež lezenie v Tatranskej Kotline, ktoré je pre deti veľmi zaujímavé.

Našim klientom ponúkame možnosť ubytovania v priváte U Gerčáka vo Veľkej Lomnici za zvýhodnenú cenu 7 EUR/osoba/noc.

Kondícia

V prípade, že zvládnete na vysokohorskej túre prevýšenie 400 výškových metrov za hodinu tak Vaša kondícia je v poriadku a ste pripravený na túru na Gerlach.

Napríklad, túra na Slavkovský štít zo Starého Smokovca má prevýšenie cca 1500 výškových metrov. Podľa mapy by ste to mali zvládnuť za necelé 4 h 30 min. Ak ste to zvládli v tomto čase, Vaša kondícia je dobrá. Ak ste to zvládli do 3 hodín, tak Vaša kondícia je výborná.

To platí aj pre ďalšie klasické vysokohorské tatranské túry. Priečne sedlo, Kriváň, Jahňací štít, Východná Vysoká, Poľský hrebeň, či prechod cez Bystrú lávku. Keď ste to zvládli v časoch, ktoré sú uvedené na rázcestníkoch alebo aj skôr, ste pripravený na výstup na Gerlach.

Nemáte skúsenosti s vysokohorskou turistickou vo Vysokých Tatrách a pýtate sa či zvládnete výstup na Gerlach?

Ak sa venujete pravidelne nejakej aeróbnej športovej aktivite – beh, bycikel a pod., min 3x do týždňa aspoň 1 – 1,5 hod., výstup na Gerlach by nemal byť pre Vás problém.

V spolupráci s kondičnými trénermi Getfitter sme pre Vás pripravili 6-týždňový program “Ako sa pripraviť na výstup na Gerlach“.

Vyskúšajte to!

Tesne pred výstupom…

V Tatranskej Polianke sa stretneme zvyčajne na svitaní. Na začiatku letnej sezóny (jún, júl) je to o 4:00 hod., v auguste o 4:30 hod., v septembri o 5:00 hod. – 5:30 hod..

V zimnom období je to zvyčajne o 6:00 hod – 6:30 hod. Presný čas stretnutia upresníme až tesne pred túrom podľa predpovede počasia.

Hlavným dôvodom skorého začiatku túry na Gerlach je bezpečnosť. V letnom období sa v Tatrách objavujú búrky už okolo obeda a skorým začiatkom túry znížime riziko, že nás zastihne búrka v náročnom teréne.

Ďalším dôvodom je skorého začiatku je výhľad. Oblačnosť sa v horách zvyčajne začne tvoriť okolo 9:00 hod – 10:00 hod a v tom čase už budeme na zostupe.

Kto chce výhľad, musí si privstať! 🙂

Miesto stretnutia pri výstupe na Gerlach je parkovisko v Tatranskej Polianke, ktoré sa nachádza priamo pri hlavnej ceste.

Tatranská Polianka sa nachádza vo vzdialenosti:

 • 3,5 km od Starého Smokovca,
 • 17 km od Popradu,
 • 17 km z Veľkej Lomnice, od privátu U Gerčáka.

Pri hlavnej ceste v Tatranskej Polianke sa nachádza bezplatné parkovisko. Pri príjazde od Starého Smokovca sa parkovisko nachádza na ľavej strane, pričom zaparkujte kolmo na hlavnú cestu.

Miesto stretnutia na Gerlach

Tatranská Polianka

Zvyčajne tri dni pred výstupom na Gerlach Vás budeme kontaktovať s informáciami o aktuálnej predpovedi počasia. O 20:20 hod. vieme najčerstejšie informácie a zavoláme Vám.

Deň pred výstupom, zvyčajne o 20:20 hod. Vám telefonicky a sms oznámime čas stretnutia a ďalšie informácie potrebné k výstupu (meno horského vodcu, kontakt a podobne).

Aký má byť výstroj na výstup na Gerlach?

 • vysoké turistické topánky s vibramovou podrážkou,
 • funkčné technické oblečenie,
 • stredná vrstva, najlepšie z materiálu softshell,
 • vrchná vrstva z membránových materiálov, ktoré odolajú vetru a vodu (najlepšie Gore-tex),
 • tenké rukavice (najlepšie kožené bez prstov) a čiapka,
 • batoh s objemom 30-35 l,
 • slnečné okuliare,
 • opaľovací krém.

Väčšina túr s horským vodcom trvá cca. 8 hodín. Na takúto túru Vám stačí 1 – 1,5 l tekutín.

Hľadáte vhodný výstroj na túru s horským vodcom a hodila by sa Vám rada? Kontaktujte nás e-mailom alebo telefonicky.

V prípade, že predpoveď počasia alebo aktuálne podmienky na výstup sú nepriaznivé, dohodneme náhradný termín výstupu.

Áno, poistenie je súčasťou ceny.

Poistenie do hôr, ktoré slúži na krytie nákladov na zásah Horskej záchrannej služby, je uzavreté v spolupráci s poisťovňou UNION pre rizikovú kategóriu ŠPORT.

Pre uzatvorenie poistenia je potrebné uviesť meno a priezvisko a dátum narodenia v objednávke, príp. zaslať tieto informácie e-mailom, pred výstupom.

Storno poplatky alebo podmienky pri odstúpení od zmluvy sú súčasťou Obchodných podmienok Mountain Addiction.