Klasická trasa na Gerlach

Klasická trasa pre výstup na Gerlach začína na Sliezskom dome a vedie cez Velickú dolinu a Velickú próbu na vrchol Gerlachovského štítu. Zostup vedie cez Batizovský žľab a Batizovskú próbu do Batizovskej doliny.

Klasická trasa na výstup na Gerlach je to najľahšia výstupová trasa a ideálna na letné podmienky.

 • História

  Prvý výstup z Velickej doliny cez Velickú próbu zorganizoval kaukazský a himalájsky horolezec Mór Déchy 31. augusta 1874. Bol to šiesty známy výstup na Gerlach. O rok neskôr štôlski vodcovia Ján Pastrnák a Ján Ruman Driečny ml. prví prešli Batizovskou próbou. Na vrchol sa tadiaľto dostali až 15. augusta 1877 s krompašským inžinierom Viktorom Lorencom.

 • Začiatok túry

  Táto trasa začína na Sliezskom dome, ktorý sa nachádza vo výške 1680 m n.m.

 • Výstup

  Najskôr budeme kráčať cez Velickú dolinu, okolo Večného dažďa až na prah Dolnej Kvetnice. V tomto mieste sa odpojíme od turistického chodníka a pokračujeme pod Velickú próbu. Toto je prvé náročné miesto výstupu, cez ktoré preliezame vystrojení sedacím úväzom a prilbou a naviazaní na lano. Po prekonaní próby pokračujeme strmým skalným terénom do Sedla nad Kotlom, ktoré má výšku 2440 m n.m. Úsek od Sliezskeho domu do Sedla nad Kotlom je kondične najnáročnejší. Zvládnuť by sme to mali za 2 – 2,5 hodiny.

  Zo sedla pokračujeme traverzom Gerlachovského kotla do Štrbiny pod Kotlovým 2 560 m n.m.. Z tejto štrbiny po prvýkrát uvidíme vrchol Gerlachu aj s krížom a dostávame sa zároveň na stranu Batizovskej doliny. Z štrbiny je veľkolepý výhľad na východnú aj západnú časť Tatier.

  Vrchol je už na dohľad, ale ešte potrebujeme 40 min – 1 hod. Pokračujeme lezecky náročnejším terénom a preliezame miesta ako Okno, Počúvajov žľab a Batizovský žľab. Zo žľabu nás čaká posledný výstup a po 15 minútach stojíme na vrchole Gerlachovského štítu.

 • Zostup

  Po prestávke a doplnení energie začíname so zostupom z vrcholu Gerlachu, ktorý vedie cez Batizovský žľab. Meníme poradie a horský vodca zostupeje ako posledný.

  Prvých 30 minút je terén náročnejší. Centrálna časť Batizovskú žľab je o niečo ľahšia. Po zhruba hodine dorazíme ku kramliam. Toto je najnáročnejšia časť zostupu.

  Istení lanom pomaly zliezame kramle až ku začiatku Batizovskej próby.

 • Náročnosť

  Klasická trasa na Gerlach je v horolezeckej obtiažnosti do II. stupňa.

 • Kondícia

  Aká by mala byť Vaša kondícia pre výstup na Gerlach a ako sa pripraviť?

 • Výstroj

  Čo všetko si máte zbaliť do batohu? Aké topánky sú vhodné na túru s horským vodcom?

 • Vhodné obdobie

  Vhodné obdobie na výstup klasickou trasou na Gerlach je zvyčajne od konca júna do konca babieho leta (zvyčajne koniec októbra).

 • Počet osôb

  Horský vodca smie touto trasou viesť v letných podmienkach max. 3 osoby.