Z Bachmutu na Zelené pleso – S Tribulom po horách #61

Vojna na Ukrajine sa dotýka nás všetkých, o to viac nás potešilo, keď Jaroslav Stupák a Ivan Koribanič (študenti VŠMU) prijali pozvanie na spoločnú ski-tourigovú túru na chatu pri Zelenom plese. 

Ivan a Jaroslav sú študentmi Vysokej školy múzických umení v Bratislave v odboroch produkcia audiovizuálneho umenia a réžia dokumentárneho filmu, čo im umožnilo zachytiť a sprostredkovať reálne dianie vo vojnou zmietanej Ukrajine. No okrem svojho profesionálneho pôsobenia sa zapojili do humanitárnej pomoci, aby mohli pomáhať nielen civilistom, ale i vojakom na fronte.

Na začiatku našej túry sme si vysvetlili, ako má vyzerať správny pohyb na lyžiach a vydali sme sa na cestu. Chalani si túto novú skúsenosť naozaj užili a po dlhšej dobe sa opäť poriadne zapotili. Trasa ku chate bola bezpečná, a vďaka dobrému počasiu nás obdarila krásnymi výhľadmi. 

Štart túry sme naplánovali pri tatranskej osade Kežmarské Žľaby, v časti Biela Voda, kde sa nachádza celoročné parkovisko, čo môže vo veľkej miere uľahčiť dilemu odkiaľ naplánovať začiatok túry. Výstupová trasa vedie z Bielej Vody, cez Rázcestie nad Matliarmi, odtiaľ pokračuje ku rázcestiu Šalviový prameň, no a zakončuje ju naša cieľová destinácia, teda Chata pri Zelenom plese. Celková dĺžka trasy je približne 14km, s celkovým prevýšením 650 metrov. Hoci nejde o technicky náročnú túru, na ktorú potrebujete horského vodcu, avšak vedie cez horský terén, preto je dôležité dbať na správnu obuv i oblečenie.

Chata pri Zelenom plese (1 550 m n. m.), tiež známa ako Brnčalová chata alebo Brnčalka, je jednou z najkrajších vysokohorských chát, ktoré môžete vo Vysokých Tatrách navštíviť celoročne. Je situovaná v doline Zeleného plesa pod výraznou stenou Malého Kežmarského štítu, obklopená tatranskými dominantami ako Jastrabia veža, Baranie rohy či Pyšný a Čierny štít. Okrem toho, že je táto chata križovatkou viacerých turistických trás ponúka i ubytovanie, vďaka čomu slúži ako výborný východiskový bod pre lezenie, skialpinizmus či turistiku.

Naša skitouringová túra bola, tak ako každá túra, výnimočná, plná elánu i zážitkov. Priniesla nám opäť iný, no reálny a neskreslený pohľad na dianie vo svete, z ktorého miestami mrazí, a bola pre nás akýmsi mementom, že sloboda nie je samozrejmosťou.

Z Bachmutu na Zelené pleso