Žabí kôň s Paľom Barabášom – S Tribulom po horách #18

Zamýšľali ste sa niekedy nad tým, prečo ľudia tak veľmi milujú prírodu, čo v nej hľadajú a prečo sa do nej tak radi vracajú? Je to otázka, ktorá svojou komplexnosťou nadchla už nejedného spisovateľa či básnika. No v prírode platí, že je lepšie zažiť a vidieť, než stokrát čítať, či od niekoho počuť.

Už je celkom zrejmé, že každé ročné obdobie má v prírode, a v Tatrách obzvlášť, svoje čaro. No ak by sme mali vybrať jedno jediné, ktoré bude svojou krásou vynikať, tak to bude dozaista jeseň. Tá totiž ponúka najstabilnejšie počasie, stále príjemné slnečné dni a nádhernú scenériu meniacej sa krajiny. 

Nuž a aj tieto atribúty padli na úrodnú pôdu, keď horský filmár a dokumentarista, Pavol Barabáš, prijal naše pozvanie zložiť tatranskú maturitu.

Pavol Barabáš je uznávaný slovenský režisér, producent a scenárista, ktorý už v detstve prepadol horskej vášni. Už ako 15 ročný vstúpil do horolezeckého spolku James a vďaka ich horolezeckým týždňom objavoval zákutia, krásy a taje tatranských štítov. Do povedomia ľudí sa dostal množstvom zaujímavých filmov či dokumentov z prostredia Vysokých Tatier i celého sveta, ktoré predstavuje na rôznych filmových podujatiach a festivaloch. Vďaka svojim kvalitám vyhral množstvo prestížnych filmárskych cien a ukázal, že aj rodák z malebného Slovenska má čo filmárskemu svetu ponúknuť.  

“Vždy,keď začnem robiť nejaký film, tak si uvedomím, že ja to neviem robiť.”

Pokora neodmysliteľne patrí k horám. Je akousi pomyselnou cnosťou, ktorú ak v sebe nemáte, hory vás ju naučia. Práve Žabí kôň je jednou z lezeckých klasík, ktorá preskúša nielen vaše cnosti ale aj povahu, odhodlanie i morál. Naša túra štartuje z Popradského plesa v sprievode horského vodcu, odkiaľ sa vyberieme do severozápadnej časti Mengusovskej doliny, ktorá patrí medzi jednu z najpríťažlivejších a najvyhľadávanejších dolín vo Vysokých Tatrách. Ponúka naozaj množstvo rozmanitých vysokohorských túr či lezeckých výstupov, ktorými vás naši vodcovia radi bezpečne prevedú. Nás však dnes zaujíma červená značka vedúca do kotliny Žabích plies – Veľké, Malé a Vyšné – ktoré sa nachádzajú vo výške 1919m.n.m. a rozhodne sú príjemným spestrením akejkoľvek túry, ktorá vedie týmto smerom.

Samotný Žabí kôň je pomerne netradičný, ostrý hrebeň prepájajuci Megusovské štíty s Rysmi. Nachádza sa vo výške 2291m.n.m a svoj prívlastok “tatranská maturita” si nevyslúžil nahodou. Je to štít, ktorý preverí zručnosti i psychickú odolnosť každého lezca. Má vzdušný, ostrý charakter, ktorý si vyžaduje precíznosť, dobrú orientáciu, dávku sebazaprenia, no najmä odhodlania a zručností. Je to tatranská klasika, ktorá nenechá nikoho chladným. Navyše, ponúka netradičný zážitok lezenia rukami v Poľsku a nohami na domácej pôde. Po prelezení tohto úctyhodného hrebeňa vás na konci odmení dokonalými výhľadmi do doliny Morského Oka, ktorá vám vyrazí dych. Ak máte chuť zažiť trochu adrenalínu, poďte spolu s horským vodcom znovu zmaturovať. A hoci si to do životopisu asi nenapíšete, rozhodne nebudete ľutovať.

“Človek v prírode získava dve vlastnosti, prvou je intuícia a druhý je inštinkt”

Paľo našej túre vdýchol nový rozmer, presne ten, ktorý človek zažíva, ak miluje prírodu, žije horami a na svojich túrach objavuje slobodu pod nákladom, ktorá sa skrýva pod ťarchou batoha. Príroda je majstrom, je učiteľom, ktorému je dobré načúvať. Ak ste sa presýtili klasických turistických chodníkov, poďte sa spolu s našim horským vodcom priučiť tichu a kráse tatranských štítov. 

Žabí kôň s Paľom Barabášom