Zimný výstup na Lomnický štít #27

Zimná sezóna vo Vysokých Tatrách to nie sú len lyžiarske, skialpové túry, či lezenie ľadopádov. Nájdu sa mezdi nami aj takí, ktorí milujú zimné výstupy na tatranské štíty. Tak tomu bolo aj na začiatku januára tohto roka, keď sme sa v tradičnom zložení horský vodca, Ján Tribula a jeho hosť vydali na zimný výstup na Lomnický štít 2634 m.n.m..

Na tento výstup prijal pozvanie Matúš Krnčok, pre ktorého boli Tatry tentokrát výzvou. Matúša pozná mnoho z nás, či už ako skvelého moderátora z rádia, ktorého hlas robí spoločnosť nejednej domácnosti či posádke auta, ale aj moderátora známej slovenskej relácie, s ktorou mnohí štartujú svoj deň. Na začiatku túry sme zistili, že bude poctivá, keďže lanovka nepremávala, čo v konečenom dôsledku nebolo vôbec na škodu, pretože sme si tak mohli užiť túru s dobrým prevýšením, ktoré raz-dva preverí kondíciu každého turistu.

Naša cesta sa teda začala v Lomnici, odkiaľ sme sa presunuli na Skalnaté pleso (1754 m.n.m.). Toto miesto má svoje čaro, istotne si pamätáte, keď sme sa tu vydali na našej skitouringovej túre, ktorá začínala z Hrebienka (článok si môžete prečítať tu). Pleso leží v náruči Skalnatej doliny a je obklopené tromi štítmi – Lomnický, Huncovský a Kežmarský štít – ďalej ikonickým Vidlovým hrebeňom, (ktorý odporúčame každému, kto má chuť na netradičný prechod úseku hrebeňa medzi Kežmarským a Lomnickým štítom), a Lomnickým sedlom, ktoré je akousi pomyselnou prechodnou stanicou, odkiaľ môžno odštartovať rôzne túry. Dostupnosť Lomnického sedla je veľmi dobrá, vybrať sa doň môžete pešo alebo lanovkou.

Nuž ale poďme späť k našej túre. Tá bola výživná. Čím vyššie sme stúpali, tým väčšmi sme cítili ako klesá teplota a nás bičuje ľadový vietor. Na odvahe nám pridávali stúpacie železá a prítomnosť horského vodcu, ten bol akousi pomyselnou istotou, že máme situáciu pod kontrolou. Na vrchol sme stúpali “klasikou”, no vedzte, že zimný výstup nikdy nie je zadarmo. Hoci sa môže na prvý pohľad zdať, že sneh výstup uľahčí, nie vždy je to tak, a preto je dobrá kondička povinnou výbavou. Počasie nás veľmi nešetrilo, poriadne sme vymrzli a ani výhľady nás veľmi neohúrili, predsa len okolitý svet zahalila hmla. Tak čo, vyberieme sa na Lomničák v lepšom počasí spoločne? Vedzte, že nebudete ľutovať.

Trasa začínajúca zo Skalnatého plesa (1754 m.n.m.) má dĺžku približne 6 kilometrov s celkovým prevýšením 890 metrov. Celkový čas sa môže líšíť v závislosti od podmienok a kondície, keďže ide o pomerne náročný výstup, ktorý vás ale na konci (v prípade dobrého počasia) odmení krásnymi výhľadmi, pocitom radosti a endorfínmi. Túra na Lomnický štít by mala byť vždy sprevádzaná horským vodcom, keďže ide náročnejší terén, ktorý si vyžaduje dobrú orientáciu a bezpečný pohyb, preto ak viete, že Vás tento klenot láka, neváhajte už ani chvíľu a poďte si vychutnať kávu na druhý najvyšší štít Vysokých Tatier.

Zimný výstup na Lomnický štít