Tip na víkend

Spojenie príjemného s užitočným, aj tak by sa dal nazvať športovo-kultúrny tip na víkend. Tento článok Váš možno navnadí.

 

Túra s horským vodcom

Vo Vysokých Tatrách je ešte stále veľké množstvo snehu, hlavne v žľabom, muldách a v severných expozíciách. V tomto období sa pri výstupe na tatranské vrcholy používajú stúpacie železá (mačky) a horolezecký čakan. S horským vodcom absolvujete krátky výcvik, pri ktorom Vám ukáže správnu techniku používania mačiek pri výstupe, zostupe a v traverzoch. Taktiež Vám ukážem ako správne používať horolezecký čakan.

Pre tých, ktorí ešte nezažili zimné Tatry a zimnú horolezeckú výstroj, sú vhodné vrcholy ako Baranie rohy, Kežmarský štít alebo Satan.

Pre skúsenejších sú pripravené väčšie výzvy, ako napríklad Krčmárov žľab na Gerlachovský štít alebo Bradavica cez Zvodnú lávku.

Lomnický štít

Lomnický štít, Vidlový hrebeň, Kežmarský a Huncovský štít

 

Levoča, Spišský hrad a pamiatky okolia.

Ostáva tip ako naplniť druhý deň víkendu.

V roku 1993 bol Spišský hrad a pamiatky okolia zaradené na Zoznam svetového dedičstva UNESCO. Do toho súboru pamiatok patrík okrem hradu, kostol Ducha Svätého v Žehre, Spišská Kapitula a chránené travertínové územie Dreveník a Sivá Brada. V roku 2009 bol tento zápis rozšírený o Levoču a dielo Majstra Pavla. Oficiálnych názov celej lokality UNESCO na Spiši teraz znie Levoča, Spišský hrad a pamiatky okolia. Viac informácií o celej tejto lokalite sa dočítate na stránke spisskyhrad.com, ktorá je neoficiálnou stránkou Spišského hradu. Poskytuje aktuálne, kvalitné a zaujímavé informácie o celej lokalite UNESCO na Spiši. Správcom stránky je občianskej združenie Svetové dedičstvo NA SPIŠI, ktoré hlavným je propagácia lokality na Slovensku i v zahraničí.

Môžete si vybrať z troch tématických okruhov, ktorými Vás prevedie skúsený sprievodca.

Okruhy:

  1. Jedno mesto, majster a krásna Juliana
  2. Vojvoda z Anjou a dva hrady
  3. Perla Spiša a travertínový obor

Viac informácií o celej lokalite Levoča, Spišský hrad a pamiatky okolia.

Spišský hrad

Spišský hrad

7 komentárov

Zanechajte komentár

Chcete sa pripojiť k diskusii?
Neváhajte prispieť!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *